Whisky Johnnie Walker | Sklep online alkoholeświata24.pl (2024)

Marka whisky Johnnie Walker i jej historia

Jej korzenie sięgają miasta Kilmarnock kiedy to 1820 rodzinna farma Johnnego Walkera została sprzedana, a pieniądze przeznaczono na założenie przez niego własnego sklepu spożywczego w tętniącym życiem lokalnym mieście. To był sprytny ruch. W tamtych czasach większość sklepów spożywczych zaopatrywała się w single malty.

To nie wystarczyło Johnowi. Zaczął więc łączyć je ze sobą, aby stworzyć whisky, która za każdym razem smakowała tak samo dobrze.W kolejnych latach firma została rozwinięta przez wnuka Johnniego Walkera, Sir Alexandra Walkera, którego biuro nadal znajduje się przy John Finnie Street w Kilmarnock. Z biegiem czasu działalność rozszerzała się i coraz bardziej koncentrowała się na whisky, w szczególności na jej mieszaniu i butelkowaniu. W 1857 roku Alexander Walker wyprodukował pierwszą mieszankę, Walker's Old Highland, która ostatecznie przekształciła się w Red and Black Label.

Marka whisky Johnnie Walker

Decyzja o zarejestrowaniu marek według koloru okazała się przebłyskiem geniuszu. Był to początek rodziny składającej się obecnie z sześciu wyrażeń, kończącej się na Platinum, którą miłośnicy whisky mogli objąć w swojej podróży od czerwonego do czarnego i dalej. Whisky pojawiła się już w opatentowanej kwadratowej butelce z ukośną etykietą i zawierała kultowy znak towarowy marki Striding Man - kroczącego mężczyznę w kapeluszu, a dziś jest najbardziej znaną whisky na świecie.

Johnnie Walker

To szkocka whisky blended. Istnieje pięć rodzajów szkockiej whisky. Każda składa się z whisky słodowej, whisky zbożowej lub ich kombinacji. Słowo „single” w szkockim single malcie oznacza, że whisky pochodzi z tej samej destylarni. Jeśli whisky jest butelkowana w kilku mówimy o blended, a więc whisky szkocką dzielimy na: szkocką single malt, szkocka single grain, blended scotch, blended malt scotch oraz blended grain scotch.

Rodzaje uporządkowane od najmniej do najbardziej kosztownych:

Johnnie Walker Red Label

Jest to podstawowa szkocka w tej serii. Surowa i młoda. Najlepiej sprzedająca się whisky na świecie od 1945 roku. Jest to mieszanka około 30 różnych whisky słodowych i zbożowych. Dziś Red Label jest znana na całym świecie.

Black Label

Johnnie Walker Black zawiera od 30 do 40 różnych słodów. Jest to szkocka mieszana, butelkowana w wieku 12 lat. Black Label to jedna z najpopularniejszych mieszanych whisky premium na świecie. Black Label pierwotnie nazywał się „Walker Old Highland Whiskey”, a od 1909 roku znany jest jako „Black Label”.

Johnnie Walker Double Black Label

Kolejna warta uwagi pozycja w ciekawej odsłonie. Johnnie Walker Double Black to limitowana edycja whisky stworzona w 2010 roku, która powstała na bazie „Black Label”. Posiada bogaty, bardziej intensywny aromat dymu poprzez dodanie whisky torfowej. Double Black mocniej wypalanych beczkach.

Green Label

Green to kolejna szkocka odmiana. Jest to szkocka whisky typu blended malt, co oznacza, że ​​jest to mieszanka słodów z destylarni single malt. W tej mieszance znajdą się słody tylko z czterech gorzelni. Ta whisky po raz pierwszy pojawiła się na rynku w 1997 roku jako Pure Malt 15 Year Old. Została później nazwana „green label”. W 2012 roku wycofano Johnnie Walker Green z rynków światowych, ale w 2016 roku pojawiła się ponownie.

Gold Label

Johnnie Walker Gold została ponownie uruchomiona w 2012 roku. Kiedyś była to 15-letnia wersja whisky. Od 2013 roku ta whisky nosi nazwę „Gold Label Reserve” i nie ma oznaczenia wieku. Gold Label zawiera 15 różnych rodzajów whisky.

Johnnie Walker Platinum (18yo)

Firma Johnnie Walkera, Diageo, wprowadziła na rynek Platinum zaledwie kilka lat temu, a jej cena ustępuje tylko wersji Blue Label. To 18-letnia szkocka, co oznacza, że ​​wszystkie składniki w butelce starzone są w Szkocji przez co najmniej 18 lat, jeśli nie dłużej. Pierwotnie ta wersja whisky miała zastąpić „Gold Label”, ale w końcu zaczęły działać niezależnie. Od połowy 2017 roku whisky sprzedawana jest jako 18-letnia, mimo że nie różni się niczym od Platinum Label.

Johnnie Walker Blue Label

Źródła branżowe mówią mi, że słód znajdujący się w Blue pochodzi z destylarni o nazwie Royal Lochnagar, która produkuje kremowy i kwiatowy single malt. Whisky Blue Label została stworzona przez Jima Beveridge'a na początku lat 90. To najbardziej prestiżowa mieszanka w portfolio marki Johnnie Walker i zarazem jedna z najdroższych na rynku. To mieszanka, która przypadnie do gustu wielu podniebieniom.

Jeśli interesują Cię również inne marki szkockiej whisky to z pewnością warto zwrócić uwagę na różne rodzaje i butelki whisky Grant's oraz oczywiście standardowo na whisky Ballantine's, która jest bardzo znana na świecie.

Zobacz różne odsłony swojej ulubionej whiskyna naszej platformie. Znajdziesz tutaj klasyczne butelki jak również edycje limitowane, które idealnie nadają się na prezent czy upominek.

Whisky Johnnie Walker | Sklep online alkoholeświata24.pl (2024)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Terence Hammes MD

Last Updated:

Views: 6399

Rating: 4.9 / 5 (49 voted)

Reviews: 88% of readers found this page helpful

Author information

Name: Terence Hammes MD

Birthday: 1992-04-11

Address: Suite 408 9446 Mercy Mews, West Roxie, CT 04904

Phone: +50312511349175

Job: Product Consulting Liaison

Hobby: Jogging, Motor sports, Nordic skating, Jigsaw puzzles, Bird watching, Nordic skating, Sculpting

Introduction: My name is Terence Hammes MD, I am a inexpensive, energetic, jolly, faithful, cheerful, proud, rich person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.